Potrava

 

Hlavní složkou směsí pro agapornise jsou různé druhy prosa, lesklice, nahý oves, dále kardi (světlice barvířská), lněné semínko a další. Vhodným doplňkem pro zpestření směsi jsou semena dalších travin a bylin.  V omezeném množství můžete jednou za čas podat slunečnicová semínka, pozor však na vysokou kalorickou hodnotu.

 

Doplňující krmivo a pamlsky

·         Ovoce a zelenina – jsou bohatým přírodním zdrojem vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Směs ovoce a zeleniny přidáváme pro zpestření ke krmné směsi ideálně každý den, aby zůstal papoušek zdravý. Šťavnaté druhy navíc slouží jako zdroj vody. Nesnědené zbytky ovoce a zeleniny z klece odstraňujte, aby se nezkazily. Předcházíte tak případným zažívacím problémům ptáků. Ovoce a zeleninu nedávejte přímo z lednice, pozor také na zapařenou, shnilou či plesnivou – tu zvířeti nedávejte nikdy. Zvýšenou pozornost věnujte také chemicky ošetřenému ovoci a zelenině – vždy pečlivě omyjte.

·         vhodné ovoce a zelenina

o    jablko, meruňka, banán, rybíz, třešně, hrozny, okurka, meloun, mrkev, čerstvá kukuřice,…

·         nevhodné toxické – POZOR!

o    avokádo, syrové fazole

·         Zelené krmivo – v létě můžeme podávat vhodné čerstvé zelené rostliny, které agapornisové velice rádi ozobávají. Pokud ptáci nejsou na zelené krmivo zvyklí, přidávejte ho postupně po menším množství. Můžete přidávat i větvičky ovocných stromů, které agapornisové rády oštipují. Snažte se rostliny sbírat na místech, která nejsou znečištěná.

·         vhodné zelené krmivo

o    ptačinec žabinec, pampeliška, mléčné klasy obilovin (kukuřice, pšenice, oves, proso, …), traviny se semeny (lipnice, ovsík, kostřava, …), zahradní bylinky, …

·         Větve – papouškům můžete nabídnout vhodné větve. Z kůry, listů a pupenů získávají cenné rostlinné látky a oštipováním větviček si brousí zobák. Silnější větve mohou posloužit pro zábavu – na lezení, na hraní nebo jako bidlo na sezení.

·         vhodné dřeviny 

o    větve ovocných stromů, bříza, vrba, javor, buk, olše, jilm, …

·         nevhodné dřeviny

o    bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák, tis, …

·         Vaječné krmivo –  je pro ptáky zdrojem živočišných bílkovin. Nejjednodušší volbou jsou vlhčené vaječné směsi pro přímé použití, které bývají obohaceny o další potřebné látky. Další možností jsou připravené sušené vaječné směsi, které je třeba před podáním ještě upravit. Také si můžete vaječnou míchanici připravit sami, ale měla by se použít čerstvá.

·         Naklíčená semena – jsou čerstvým a zdravým obohacením stravy plným hodnotných nutričních látek, minerálů a vitamínů v té nejpřirozenější podobě. Nejvhodnější je zakoupit již namíchané směsi semen pro naklíčení. Běžné krmné směsi jsou většinou ošetřeny pro delší výdrž, takže nemívají dostatečnou klíčivost semen. 

·         Grit – je důležitý pro dobré trávení. Částečky gritu pomáhají rozmělnit semena v žaludku ptáků. Kvalitní směsi obsahují několik různých gritů (drcené schránky mořských živočichů, kamínky, písky, …).  Takové grity jsou i zdrojem minerálních látek.